KEHI-jelentés: Ruszin-Szendi Romulusz törvénytelenül és közpénzből végeztetett zsírleszívást a Honvédkórházban

Ezek nem Magyar Péter és a Tisza Párt napjai: utólag fizettethetik ki a beavatkozás díját a volt vezérkari főnökkel.

A volt vezérkari főnök most a hiúsága miatt került bajba.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata szerint Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség korábbi vezérkari főnöke visszaélhetett hatalmi helyzetével, amikor 2022-ben a Honvédkórházban esztétikai célú zsírleszívást végeztetett magán – az intézmény költségvetésére terhelve a beavatkozás árát.
Ezt is ajánljuk a témában
Ezek nem Magyar Péter és a Tisza Párt napjai: utólag fizettethetik ki a beavatkozás díját a volt vezérkari főnökkel.
A Kehi hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szerint az eset idején a Honvédkórház még a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjához tartozott, amelynek középirányító szerve a Honvédség Parancsnoksága volt – élén Ruszin-Szendivel.
A Magyar Nemzet cikke alapján, a jelentés alapján a volt vezérkari főnök érdemi befolyással bírt az intézmény működésére, így valószínűsíthető, hogy vezetői pozícióját kihasználva jutott hozzá a kizárólag esztétikai célú ellátáshoz.
A vizsgálat szerint a beavatkozás költségét – amely 1,2 millió forintra is rúghat – nem a páciens, hanem a kórház fizette. A jelentés külön kiemeli, hogy a Honvédkórháznak nem volt megfelelő eszköze a műtét elvégzéséhez, ezért a szükséges berendezést abból a magánintézményből szerezték meg, ahol a műtétet végző orvos is dolgozik – ez a gyakorlat a Kehi értékelése szerint jogsértő.
A beavatkozás adatait ráadásul nem Ruszin-Szendi nevével rögzítették, hanem egy fiktív társadalombiztosítási számon, titkosítva. Ez – a jelentés szerint – egyértelműen azt a célt szolgálta, hogy eltitkolják a műtét valódi kedvezményezettjét.
Ezt is ajánljuk a témában
A beavatkozás költségét a jelentés szerint a magyar állam állta, annak összege megközelíti az 1,2 millió forintot.
A Honvédkórház vezetője, valamint a beavatkozást szervező orvos egyaránt Ruszin-Szendi beosztottja volt, így a jelentés arra is kitér: még ha felmerült is bennük a műtét jogellenessége, befolyási viszonyuk és a katonai hierarchia miatt nem merték megtagadni a parancsot.
A Kehi javaslatot tett a belügyminiszternek arra, hogy intézkedjen a beavatkozás utólagos megtéríttetéséről.
A február óta a Tisza Párt honvédelmi tanácsadójaként dolgozó Ruszin-Szendi korábban tagadta, hogy közpénzből végeztetett volna plasztikai műtétet. A Kehi jelentése azonban ennek ellentmond: a dokumentum szerint térítési díjat nem fizetett.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor
***